blaszka do pizzyPizza to obecnie chyba najpopularniejsza potrawa świata. Wywodzi się z Włoch, ale to jej amerykańska wersja zyskała popularność i podbiła podniebienia ludzi na całym świecie. Polacy również polubili pizzę, odkąd tylko pojawiła się w menu restauracji czy na sklepowych półkach. Dziś dla wielu osób to jedno z ulubionych dań. Ma je w ofercie mnóstwo lokali gastronomicznych, każdy sklep sprzedaje gotowe pizze, a wiele osób robi je samodzielnie.

Z blaszką pizza jak oryginalna

Zrobienie pizzy nie jest zbyt trudnym zadaniem, ale trzymanie się przepisów i odpowiednie przygotowanie oraz pieczenie przyczyni się do tego, że będzie ona smakować idealnie. Pizzę można przygotować w specjalnym piecu, elektrycznym lub opalanym drewnem, w piekarniku czy w opiekaczu. W każdym z takich urządzeń warto do jej pieczenia użyć blaszki do pizzy. To najczęściej okrągłego kształtu metalowa taca, którą można dostać w wielu sklepach.

Blaszka do pizzy i jej zalety

Dobrej jakości blaszka pomoże odpowiednio wypiec pizzę i:

– zapobiegnie przypaleniu,
– sprawi, że skórka będzie chrupiąca,
– zagwarantuje równomierne upieczenie.

W restauracjach również używane są blachy do pizzy – https://sklep.technica.pl/blachy-siatki-do-pizzy, gdyż usprawniają one proces pieczenia i gwarantują zawsze identyczną wielkość placka. Profesjonalnych blach do pizzy należy szukać w sklepach z wyposażeniem gastronomii, a zwykłe można kupić nawet w sklepie z drobnym AGD.